Blog Yazılarım

React.js Nedir ?

  React’ın resmi sitesindeki tanımı, “İnteraktif UI tasarımlarını acısız bir şekilde yapmanızı sağlar.” şeklindedir. Peki şimdi gelin React’ın amacını, işleyişini ve tanımını bir de biz ele alalım.

 

  React; Facebook tarafından üretilmiş, kullanıcı ara yüzleri oluşturmak için kullanılan bir javascript kütüphanesidir. React bir framework değil, belirttiğim gibi bir kütüphanedir. Bunun nedeni, React sadece view (görünüm/sayfa) katmanına odaklanır. Bunun dışında herhangi bir mimari katman ile bir ilgisi yoktur. React’in tek görevi; ara yüzdeki bütün işlemleri en mantıklı, en kolay, en maliyetsiz, en performanslı yolla yapıyor olmaktır. React’ı biraz daha teknik açıdan tanımlarsak; React, component (element) bazlı, Virtual DOM (Sanal DOM) mimarisini kullanan bir frontend kütüphanesidir.

  Yazının başında bazı terimlere yabancı olabileceğinizi belirtmiştim. Bunlardan ilki “component” olabilir. Şimdi gelin, React geliştirmeye başladığınız günden itibaren en çok kullanacağınız bu terimi inceleyelim.Bu yazıyı paylaş


Yorumlar (0)

Yorum Yap