Blog Yazılarım

Django 3.0 Yayınlandı

Django 3.0 Yayınlandı


Python tabanlı bir web freamwork'üdür. Python 3.6, 3.7 ve 3.8 desteği ve Django'nun eski sürümü için üçüncü taraf kütüphane desteği ile geliyor.

Django 3.0'daki yeni özellikler

MariaDB Desteği

Django artık MariaDB 10.1 ve üzerini resmen destekliyor. MariaDB'yi kullanmak için ikisi arasında paylaşılan MySQL kullanmalısınız.

ASGI Desteği

Django 3.0, bir ASGI uygulaması olarak çalışmayı destekleyerek Django'yu tamamen zaman uyumsuz hale getirir (Django zaten mevcut WSGI desteğine sahiptir). Ancak, zaman uyumsuz özellikler yalnızca ASGI altında çalışan uygulamalar için kullanılabilir olacaktır. Bu değişikliğin bir kötü etkisi olarak, Django artık eş zamansız olay döngülerinin farkındadır ve "eş zamansız" olarak işaretlenen arama kodunu - ORM işlemleri gibi - eş zamansız bir bağlamdan engelleyecektir.

Model Alanı Seçimleri için Numaralandırmalar

Özel numaralandırma türleri TextChoices, IntegerChoices ve Choices artık Field.choices tanımlamak için kullanılabilir. Metin ve tam sayı alanları için TextChoices ve IntegerChoices türleri sağlanır.

Django 3.0, Aralık 2019'da sona eren PostgreSQL 9.4 desteğini de çekti. Ayrıca özel Python 2 uyumluluk API'larını kaldırır Oracle 12.1 için destek de Temmuz 2021'de sona eriyor. Django 2.2 Nisan 2022'ye kadar desteklenecek. Django 3.0, Oracle 12.2 ve 18c'yi destekliyor .

Django 3.0 hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınızBu yazıyı paylaş


Yorumlar (0)

Yorum Yap