PWA Nedir ?

Progressive Web Uygulaması , diğer adıyla PWA, geliştiricilerin web uygulamalarını daha hızlı ve daha performanslı yüklemelerini sağlamanın en iyi yoludur. Kısacası, PWA’lar kullanıcının bilgisayarına veya cihazına kurulmasına izin vermek için son web standartlarını kullanan web siteleridir. Kullanıcılara uygulama benzeri bir deneyim sunar.

İlerlemeden önce, PWA’ları kısaca anlatıyım.

PWA, sisteminize kurulabilen bir web uygulamasıdır. İnternet bağlantısı olmadığında çevrimdışı olarak çalışır ve uygulama ile son etkileşimleriniz sırasında önbelleğe alınan verilerden yararlanır.

Responsive web siteleri olarak gördüğümüz PWA’lar, kullanıcının tarayıcı özelliklerini alır. Native bir web uygulaması gibi görünmek için yerleşik özelliklerini otomatik olarak geliştirebilir.

PWA’lar Native Uygulamalardan Farkı Ne?

NAtive uygulama bir akıllı telefonda çalışan bağımsız bir programdır. Bilgisayarınızda Microsoft Word gibi çalıştırdığınız bir program gibi çalışır.

PWA, mobil uygulamalar gibi görüntülenen web siteleridir. PWA’lar daha çok Google Dokümanlar’a benzer, çünkü yerel programlarla aynı işlevleri gerçekleştirebilirler, ancak internet tarayıcısı aracılığıyla.

İşte PWA’lar ve native uygulamalar arasındaki birkaç fark daha, onlara bir göz atalım!

1. Progressive

PWA’larla ilgili en iyi şeylerden biri, native uygulamalarda yalnızca bir platformla çalışma yeteneğini kısıtlayan kısıtlamalara sahip olmamalarıdır. Bu, PWA’ların mümkün olduğunca geliştirmeye açık olması ve mümkün olduğunca çok platform üzerinde çalışması gerektiği anlamına gelir. PWA’lar kullanıcının sahip olduğu herhangi bir tarayıcı ile çalışır.

2. Responsive

İnkar edilemez bir şekilde, kullanıcılar internete cep telefonları, tabletler, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve diğer çeşitli cihazlar aracılığıyla erişiyor.

Bir PWA halka sunuldukça, PWA kullanan herkesin masaüstünden yapacağını varsayar. Responsive tasarım bir web sitesinin tasarımında kullanılan cihazın gereksinimlerini karşılayacak şekilde ayarlandığı tasarımdır.

Duyarlı tasarım, çeşitli cihazlarda PWA’ları aşamalı ve erişilebilir hale getirir.

3. Native benzeri

PWA’nın geleneksel uygulamalardan ne kadar ötesine geçerse geçsin, yine de native uygulama benzeri yapıyı sürdürmeleri gerektiğini belirtmek çok önemlidir. Bir PWA ve bir web sitesi arasındaki en büyük farklardan biridir. İletişim bilgileri, blog makaleleri ve satış sayfaları gibi statik sayfalar içeren birkaç basit sayfaya sahip birçok web sitesi vardır. Bir PWA olarak kabul edilmek için, bir web sitesinin kullanıcıyı ilgilendiren etkileşimli özellikler içermesi gerekir.,

Neden Bir Web Uygulamasına İhtiyacımız Var?

PWA’lar internet hızı, yavaş web sitesi yükü ve kullanıcı etkileşimi gibi sorunları çözmeye yardımcı olur. Bu sorunların üstesinden gelmek için, aşamalı bir web uygulaması kullanmanın nedenleri vardır, ancak bunlar aşağıdakileri sağladığı için en iyi özelliklerden bazılarıdır:

  • Hızlı: PWA’lar kullanıcılar için sürekli olarak hızlı bir deneyim sunar. Kullanıcı uygulamayı indirdiği andan etkileşim kurmaya başladığı andan itibaren her şey son derece hızlı gerçekleşir.
  • Entegre Kullanıcı Deneyimi: PWA’larla, deneyim entegresi sorunsuzdur. Bunun nedeni, kullanıcının ana ekranına anında bildirim göndermeleri ve cihazın native uygulamalar gibi işlevlerine erişebilmeleridir.

PWA’ların Avantajları

1. Güvenli

Performanstan veya güvenlikten ödün vermeden, PWA’lar kullanıcıların istediği gibi uygulama deneyimi sağlar. İnternet için en büyük konulardan biri, özellikle çalınan, paylaşılan veya saldırıya uğrayan içerik söz konusu olduğunda güvenliktir. PWA’lar bu sorunla mücadele edebilirler.

2. Kolay Güncellemeler

Uygulama güncellemeleri en çok internet kullanımı söz konusu olduğunda gereklidir. İyileştirmeler için, hatalar ve aksaklıklar giderilerek yeni özellikler geliştirildi. PWA’lar, güncellemelerin kullanıcılar tarafından değil, geliştiricilerin kendilerine gönderilmesinin faydalarını ekledi. Yeni güncellemeler ve özellikler geliştirme ekibi tarafından uzaktan eklenebilir. Kullanıcılar yeni ve geliştirilmiş özellikleri fark edecekler, ancak güncellemeleri kendileri indirmek zorunda değildir.

3. Her Yerden Erişim

Uygulamalar düzenli olarak yeni sürüme geçirilmeleri gereken dezavantajlarla birlikte gelir, yüklenemeyecek kadar büyük olabilir veya belirli cihazlarla uyumlu olmayabilir. Kurulumu ve kullanımını zorlaştıran bir dizi faktör vardır. PWA’ların faydaları burada geliyor. Bunun nedeni, uygulamanın etkileşimli bir web sitesi şeklinde sunulması ve özellikle internet erişimi ve tarayıcısı olan herkes tarafından kullanılabilir olmasıdır.

  Alıntı Yap

KARABAY A, 2020 . PWA Nedir ?,

https://www.karabayyazilim.com/blog/pwa-nedir-2020-03-04-221910

(Erişim Tarihi : 04 Mart 2020).


  Bu yazıyı paylaş

Yorumlar (0)

Yorum Yap

Abone Ol
Blog yazılarımdan ilk siz haberdar olmak için email bültenine kaydolun