Redux Nedir ?

Basitçe söylemek gerekirse, Redux bir devlet yönetim aracıdır. Çoğunlukla React ile birlikte kullanılsa da, başka herhangi bir JavaScript çerçevesi veya kitaplığı ile kullanılabilir. 2KB'de hafiftir, bu nedenle uygulamanızın boyutunu büyütmek için endişelenmenize gerek yoktur.

Redux ile, uygulamanızın state bir mağazada tutulur ve her component bu mağazadan ihtiyacı olan her state'e erişebilir. Stete yönetimi aracına neden ihtiyacınız olabileceğini görmek için biraz daha derinlemesine inceleyelim.

Neden Redux'a ihtiyacınız var?

React, Angular, vb. Gibi çoğu kütüphane, component'lerin harici bir kütüphane veya araca ihtiyaç duymadan state'leri dahili olarak yönetmeleri için bir yolla oluşturulur. Birkaç component uygulamalar için iyi sonuç verir, ancak uygulama büyüdükçe, component'ler arasında paylaşılan state'leri  yönetmek bir angarya haline gelir.

Verilerin component'ler arasında paylaşıldığı bir uygulamada, bir verinin nerede olması gerektiğini bilmek kafa karıştırıcı olabilir. İdeal olarak, bir component'teki verilerin tek bir component olması gerekir, böylece kardeş component'ler arasında veri paylaşımı zorlaşır.

Örneğin, React'te verileri kardeşler arasında paylaşmak için, bir verinin ana componentinde yaşaması gerekir. Bu state'leri güncellemek için bir yöntem ana component tarafından sağlanır ve bu kardeş componentlere destek olarak geçirilir. Böylece verileri yönetmemiz kolaylaşır.

Daha bilgi almak istiyorsanız redux'ın sitesini inceleyebilirsiniz

  Alıntı Yap

KARABAY A, 2020 . Redux Nedir ?,

https://www.karabayyazilim.com/blog/javascript/redux-nedir-2020-01-25-230622

(Erişim Tarihi : 25 Ocak 2020).


  Bu yazıyı paylaş

Yorumlar (2)

 • yorumcu Yanıtla

  orjinalinde ingilizce olan component state gibi ifadelerin türkçelerini kullanmanız biraz kafa karıştırıcı olmuş

  4 yıl önce
  • ALİ KARABAY Yanıtla

   Yorumunuzu dikkate alacağım teşekkürler yorumunuz için

   4 yıl önce

Yorum Yap

Abone Ol
Blog yazılarımdan ilk siz haberdar olmak için email bültenine kaydolun