MobX Nedir ?

MobX  herhangi bir JavaScript çerçevesiyle kullanılabilen birstate yönetimi kütüphanesidir. React ve MobX birlikte güçlüdür ve eksiksiz birçerçeve olarak çalışır. MobX, React Native'in component'lerini oluşturmak içinkullandığı uygulama state'ini saklama ve güncelleme mekanizması sağlar. 

MobX'in iki ana prensibi vardır:

1. Tek Yönlü Veri Akışı (İstenirse Akı)

2. Reaktif

Tek Yönlü Akış :

Her şeyden önce, MobX “Flux” tabanlı bir freamwork olduğunuiddia etmez. MobX'  freamwork olarak nitelendirilmediğini kabul edecek birçokyazar ve JS geliştiricisi var. Ancak, uygulamadaki verilerin yapısında özerklikvardır. MobX, bir kullanıcının uygulamasını daha iyi yapmak içinkullanabileceği birçok araç ve eklenti sunar.

Örneğin, Redux'dan (başka bir popüler state yönetimi freamwork'ü)farklı olarak, bir mağazanın başlatılmasını gerektirmez. Ancak, istenirse birtane yapılabilir .

MobX'in işlevselliğinin üç özelliği şunlardır:

Observable: Uygulamada izlenen ve kullanılan veriler (veya state).Neredeyse her tür veri yapısı olabilir ve genellikle kullanıcı etkinliğitarafından güncellenir. 

Observer: Componen'ler ile observable arasındaki bağlantıyıkurar. Güncelleme yapıldığında bağlı kodu günceller ve bunları otomatik yapar.

Action:  State'i günceller.


Reaktif :

MobX, basitçe verilere göre değil , türetilmiş verilerinkullanımını sağlar . Bu ifadeyi bozmak için, kodu bir zincir gibi birbirinebağlamak ile birbiriyle iletişim kuran ayrı kod bağlamlarına sahip olmakarasında bir fark vardır.

Veriler bir zincir gibi bağlandığında, her bir kod parçasıbağımlıdır ve varsayılan olarak birbirine tepki verir. Tıpkı bir zincirisallamak gibi. Redux gibi diğer durum yönetimi çerçeveleri @connect işlevi gibimanuel aboneleri kullanır. Bu, geliştiricinin bu işlev içinde diğer verilerinbağlı olduğu verileri manuel olarak eklemesini gerektirir. Böylece bağlamlarıayırmak ve birbirleriyle “iletişim kurmalarını” sağlamak.

Zincirdeki her bir “bağlantı” yı component olarak düşünün.MobX, component'lerin kullanımını mümkün olduğunca teşvik eder. Bu felsefeReact ve Redux'dan farklıdır. Daha küçük bir seviyede daha az componetin, Reduxgibi diğerlerine kıyasla daha az performans gösterdiği doğrudur ama aksine ölçekli olarak karşılaştırıldığında MobX daha performanslıdır.

 

  Alıntı Yap

KARABAY A, 2020 . MobX Nedir ?,

https://www.karabayyazilim.com/blog/javascript/mobx-nedir-2020-01-26-213643

(Erişim Tarihi : 26 Ocak 2020).


  Bu yazıyı paylaş

Yorumlar (0)

Yorum Yap

Abone Ol
Blog yazılarımdan ilk siz haberdar olmak için email bültenine kaydolun