Blog Yazılarım

MobX Nedir ?

MobX Nedir ?


MobX  herhangi bir JavaScript çerçevesiyle kullanılabilen bir state yönetimi kütüphanesidir. React ve MobX birlikte güçlüdür ve eksiksiz bir çerçeve olarak çalışır. MobX, React Native'in component'lerini oluşturmak için kullandığı uygulama state'ini saklama ve güncelleme mekanizması sağlar. 

MobX'in iki ana prensibi vardır:

1. Tek Yönlü Veri Akışı (İstenirse Akı)

2. Reaktif

Tek Yönlü Akış :

Her şeyden önce, MobX “Flux” tabanlı bir freamwork olduğunu iddia etmez. MobX'  freamwork olarak nitelendirilmediğini kabul edecek birçok yazar ve JS geliştiricisi var. Ancak, uygulamadaki verilerin yapısında özerklik vardır. MobX, bir kullanıcının uygulamasını daha iyi yapmak için kullanabileceği birçok araç ve eklenti sunar.

Örneğin, Redux'dan (başka bir popüler state yönetimi freamwork'ü) farklı olarak, bir mağazanın başlatılmasını gerektirmez. Ancak, istenirse bir tane yapılabilir .

MobX'in işlevselliğinin üç özelliği şunlardır:

Observable: Uygulamada izlenen ve kullanılan veriler (veya state). Neredeyse her tür veri yapısı olabilir ve genellikle kullanıcı etkinliği tarafından güncellenir. 

Observer: Componen'ler ile observable arasındaki bağlantıyı kurar. Güncelleme yapıldığında bağlı kodu günceller ve bunları otomatik yapar.

Action:  State'i günceller.


Reaktif :

MobX, basitçe verilere göre değil , türetilmiş verilerin kullanımını sağlar . Bu ifadeyi bozmak için, kodu bir zincir gibi birbirine bağlamak ile birbiriyle iletişim kuran ayrı kod bağlamlarına sahip olmak arasında bir fark vardır.

Veriler bir zincir gibi bağlandığında, her bir kod parçası bağımlıdır ve varsayılan olarak birbirine tepki verir. Tıpkı bir zinciri sallamak gibi. Redux gibi diğer durum yönetimi çerçeveleri @connect işlevi gibi manuel aboneleri kullanır. Bu, geliştiricinin bu işlev içinde diğer verilerin bağlı olduğu verileri manuel olarak eklemesini gerektirir. Böylece bağlamları ayırmak ve birbirleriyle “iletişim kurmalarını” sağlamak.

Zincirdeki her bir “bağlantı” yı component olarak düşünün. MobX, component'lerin kullanımını mümkün olduğunca teşvik eder. Bu felsefe React ve Redux'dan farklıdır. Daha küçük bir seviyede daha az componetin, Redux gibi diğerlerine kıyasla daha az performans gösterdiği doğrudur ama  aksine ölçekli olarak karşılaştırıldığında MobX daha performanslıdır.

 Bu yazıyı paylaş


Yorumlar (0)

Yorum Yap