Alpine JS Nedir ?

Alpine.js, HTML işaretlemelerine JavaScript event’i eklemek için minimal bir frontend geliştirme framework’üdür . Angular, React ve Vue gibi popüler frontend kütüphanelerinin ve frameworklerinin reaktif ve bildirimsel doğasından çok daha düşük bir maliyetle yararlanmanızı sağlar. Derleme yapmaz ve kütüphane dosya boyutu yaklaşık 4KB sıkıştırılmıştır.

Alpine, Vue ve React gibi frameworklerin yerini almaz; son derece etkileşimli tek sayfalık bir uygulamanız varsa, Angular, Vue veya React’e sadık kalmak en iyisidir. Projeniz en az JavaScript gerektirdiğinde en iyi şekilde kullanılır; örneğin, açılanlar, kenar çubukları, sekmeler ve görüntü seçimi gibi yalnızca bir veya iki bileşene ihtiyacınız olduğunda. Framework bazı JavaScript bileşenlerini değiştirmenizi gerektiren Laravel ve Rails gibi sunucu tarafından oluşturulmuş uygulamalar için mükemmeldir. Sanal bir DOM’u olmadığı için, kurulumu daha kolaydır ve oluşturma adımları yoktur.

Temel olarak, Alpine.js JavaScript için Tailwind gibidir . DOM ve davranışı ayrılmaz; DOM’u koruyacak ve uygun gördüğünüz gibi davranış ekler. Prosedürel kodun aksine kolayca bildirim kodu yazabilirsiniz.

Alpine Js den bir örnek 

  Alıntı Yap

KARABAY A, 2020 . Alpine JS Nedir ?,

https://www.karabayyazilim.com/blog/javascript/alpine-js-nedir-2020-06-26-005841

(Erişim Tarihi : 26 Haziran 2020).


  Bu yazıyı paylaş

Yorumlar (0)

Yorum Yap

Abone Ol
Blog yazılarımdan ilk siz haberdar olmak için email bültenine kaydolun