TypeScript Nedir ?

Peki, fark nedir? TypeScript bize yazım notları, arayüzler ve sınıflar aracılığıyla kodumuz üzerinde daha fazla kontrol sunar.

Typescript'i Kim Yaptı?

TypeScript Microsoft tarafından oluşturuldu ve 2012 yılında iki yıllık geliştirmeden sonra piyasaya sürüldü. Büyük ölçekli uygulamalar geliştirilirken özellikle yararlı olacak isteğe bağlı statik tip kontrolüne izin vermek için oluşturulmuştur. İlginç bir şekilde, Microsoft'un TypeScript'i geliştirmesinin nedenlerinden biri, dahili ekiplerinin Microsoft'un kendi projeleri için, özellikle Bing Maps üzerinde çalışan ekip için JavaScript ölçeği oluşturmada sorun yaşamasıydı.

TypeScript açık kaynak kodludur ve kod TypeScript'in kendisinde yazılmıştır. Kodu GitHub'da kontrol edebilirsiniz

TypeScript'i kim kullanıyor?

AngularJS, Ionic, NativeScript, Aurelia, SitePen ve Epic'teki ekiplerin hepsi, kodlarını daha yönetilebilir hale getirmek, geliştirme iş akışlarını iyileştirmek ve hata ayıklama işlemine yardımcı olmak için TypeScript kullanıyor.

Büyük programlar yazmak için JavaScript kullanıyorsanız veya sık sık eşleşmeyen türler nedeniyle sürekli olarak hataları bulduğunuzu düşünüyorsanız, TypeScript'i denemek isteyebilirsiniz.

  Alıntı Yap

KARABAY A, 2020 . TypeScript Nedir ?,

https://www.karabayyazilim.com/blog/diger/typescript-nedir-2020-02-02-193214

(Erişim Tarihi : 02 Şubat 2020).


  Bu yazıyı paylaş

Yorumlar (0)

Yorum Yap

Abone Ol
Blog yazılarımdan ilk siz haberdar olmak için email bültenine kaydolun