Cisco yapay zeka ve makine öğrenimindeki yeniliklerini duyurdu

Cisco, ağları yönetmeyi ve korumayı kolaylaştırmak üzere tasarlanmış yazılım inovasyonlarını kamuoyuna duyurdu. Günümüzün işletmeleri dijital teknolojilere daha fazla yatırım yaptıkça, BT ekipleri artan iş yükü nedeniyle zorluk yaşıyor. Bu yükü hafifletmek ve BT’nin inovasyona odaklanmasına olanak vermek için, Cisco BT ekiplerinin kişiselleştirilmiş ağ içgörüleri sayesinde makine hızı ve ölçeğinde çalışmasını sağlayacak yeni yapay zeka ve makine öğrenimi kabiliyetleri sunuyor. Cisco tüm işletme ağındaki kullanıcıları ve uygulamaları -kampüs ağlarından geniş alan ağlarına, veri merkezlerinden Nesnelerin İnterneti’ne kadar- daha etkili biçimde yönetmeye olanak sunan inovasyonlar geliştiriyor. 

BT ekipleri günümüzde göz korkutucu bir zorlukla karşı karşıya. 451 Research’e göre, kurumların yaklaşık üçte ikisi BT ekiplerinin iş yükünün arttığını belirtiyor; ancak önümüzdeki yıl şirketlerin sadece üçte biri BT ekibini büyütmeyi düşünüyor. Aynı zamanda, aşırı rekabetçi ortamda BT’den, hiç olmadığı kadar mükemmel dijital deneyimler sunması talep ediliyor. Bir işletmenin ihtiyaçları ile eldeki kaynaklar arasındaki farkı kapatmak için, veri temelli, yapay zeka ve makine öğrenimi ile desteklenen yenilikçi ağ otomasyonu ve analitiği araçları gerekiyor.

 Cisco, anonimleştirilmiş ve kümelenmiş verileri kullanmak için tasarlanan yeni yazılım kabiliyetlerinden yararlanıyor; bu, 35 yıldır dünyanın ağlarını inşa eden Cisco’nun kurumsal bilgisiyle birleştiğinde, BT ekiplerinin daha etkin bir şekilde çalışmasını sağlayan daha akıllı çözümler ortaya çıkıyor.

Bu yeni kabiliyetler BT ekiplerine şu olanakları sunacak:

  • Görünürlükte Artış: Bütün ağlar birbirinden farklıdır. Ortamlar devamlı değişir. Cisco, sürekli olarak yerel ağlardan ilgili verileri toplar ve bunları anonimleştirilmiş ve kümelenmiş veri setiyle ilişkilendirerek, yüksek düzeyde kişiselleştirilmiş ağ taban çizgileri oluşturur. Bu taban çizgileri; cihaz, kullanıcı ve uygulamaların sayısı evrildikçe ve ortamlar değiştikçe sürekli olarak öğrenir ve onlara adapte olur.
  • Daha Fazla İçgörü: Ağ üzerinde en büyük etkiyi yaratacak sorunları ortaya çıkarmak için, Cisco makine öğrenimini kullanarak, ağdan gelen müthiş miktarda veriyi kişiselleştirilmiş ağ taban çizgileriyle ilişkilendirir. Böylece, sorunların önemli olup olmadığını netleştirir ve en yakıcı sorunlar hakkında BT’yi uyarır. Aynı zamanda trendleri ve kalıpları keşfeder; böylece BT’nin sorunları birer problem haline gelmeden önce etkili bir şekilde tespit etmesini sağlar.
  • İsabetli Eylemler: Cisco, bir problemi çözmek için makine akıl yürütme algoritmaları ve otomatikleştirilmiş iş akışlarını kullanarak, bir mühendisin bir problemi çözmek için kullanacağı mantıksal sorun giderme adımlarını gerçekleştirir. Bu, BT’nin sorunları ve açıkları tespit etmesine, altta yatan nedeni analiz etmesine ve son derece hızlı bir biçimde telafi tedbirleri almasına imkan tanır.

Cisco Türkiye Genel Müdürü Didem Duru, “Ortamın değişim temposu ve çeşitliliği hızla gelişmeye devam ederken, Cisco çözümlerini sürekli olarak basitleştirmeye kararlı. Yapay zekâ ve makine öğrenimi, şirketlerin hangi konuları önceliklendireceğini etkili bir şekilde ayırt etmesini, böylece daha çevik ve proaktif hale gelmesini sağlayabilir. Bunun ağ operasyonları ve onları yöneten BT ekipleri üzerinde kuvvetli bir etkisi olacaktır” diyor.

Cisco yapay zeka ve makine öğrenimindeki yeniliklerini duyurdu

  Alıntı Yap

KARABAY A, 2019 . Cisco yapay zeka ve makine öğrenimindeki yeniliklerini duyurdu,

https://www.karabayyazilim.com/blog/diger/cisco-yapay-zeka-ve-makine-ogrenimindeki-yeniliklerini-duyurdu-2019-06-29-091724

(Erişim Tarihi : 29 Haziran 2019).


  Bu yazıyı paylaş

Yorumlar (0)

Yorum Yap

Abone Ol
Blog yazılarımdan ilk siz haberdar olmak için email bültenine kaydolun