BCrypt Nedir ve Neden Kullanmalıyız ?

Dünyada, şifreler verilerinizi ve diğer önemli bilgilerinizi güvende tutmada kritik bir rol oynar. Bu nedenle, şifrelerinizin güvende kalmasını sağlamak çok önemlidir. Değilse, sonuçlar felaket olabilir.

Hashed şifre çözümleri yetersiz kalıyor

Birçok şifreleme algoritması yeterince iyi değildir ve verilerinizi ve kaynaklarınızı riske atar. Birkaç örneğe bakalım.

Düz metin şifreleri

Adı ihlal edildiğinde, düz metin parolası yalnızca harfleri kullanır. Bir bilgisayar korsanı bu gibi parolalara erişirse, sisteminizde kolayca kullanıcı olarak görünebilir. Çoğu zaman, düz metin parolalar diğer girişler arasında da çoğaltılır, çünkü kullanıcılar farklı siteler veya uygulamalar için birden fazla parolayı hatırlamak zorunda kalmazlar.Bu sadece bir hacker’ın bu uygulamalara erişmesini sağlar.

Hash Şifreleme

Hash algoritması parolayla, kullanıcı kimliğini doğrulamak için düz metin parolaları depolamaz. Burada, bir parola daha güvenli hale getirmek için bir hash algoritması uygulanır. Teoride, bu çok daha iyi bir şifre çözümü olsa da, bilgisayar korsanları bu sistem içinde yollar bulmuşlardır, çünkü kullanılan algoritma tam olarak tek yönlü bir seçenek değildir. Aslında, bilgisayar korsanları kaynaklarınıza erişene kadar şifreleri tahmin etmeye devam edebilir.

BCrypt Çözümü

Peki, doğru şifre şifreleme için bir çözüm var mı? Ne olursa olsun değerli verilerinizi ve kaynaklarınızı koruyacak bir şey? Evet var! 1999'da Niels Provos ve David Mazières tarafından tasarlanan BCrypt hashing fonksiyonu şeklinde geliyor.

BCrypt, Blowfish blok şifreleme şifreleme algoritmasına dayanır ve uyarlamalı bir hash işlevi biçimini alır. Ama bunu neden verilerinizi ve kaynaklarınızı korumak için kullanmalısınız? Açıklamak için biraz teknik bilgi almamız gerekecek…

Bir Anahtar Faktörü kullanarak BCrypt, hash ayarlayabilir. Anahtar Faktör değişiklikleri ile, hash çıktısı etkilenebilir. Bu şekilde BCrypt, özellikle gökkuşağı tablosu adı verilen bir şifre kırma türü olan saldırılara karşı son derece dayanıklı kalır.

Bu Anahtar Faktör, bilgisayarlar gelecekte daha güçlü hale geldikçe önemli bir özellik olmaya devam edecektir. Neden ? Çünkü bu güçlü bilgisayarları telafi eder ve hash hızını önemli ölçüde yavaşlatır.

Korunmanız gereken hassas verileriniz veya bilgileriniz varsa, doğru şekilde güvenli olduğundan emin olmak çok önemlidir. Gördüğümüz gibi, bu bilgileri çeşitli şifre yöntemleriyle güvence altına almanın birçok yolu vardır, ancak yalnızca BCrypt gerçekten sağlam bir çözüm sunar.

  Alıntı Yap

KARABAY A, 2020 . BCrypt Nedir ve Neden Kullanmalıyız ?,

https://www.karabayyazilim.com/blog/diger/bcrypt-nedir-ve-neden-kullanmaliyiz-2020-07-21-122501

(Erişim Tarihi : 21 Temmuz 2020).


  Bu yazıyı paylaş

Yorumlar (0)

Yorum Yap

Abone Ol
Blog yazılarımdan ilk siz haberdar olmak için email bültenine kaydolun